Do góry
menu
Światowy Dzień Pingwina
18 kwietnia 2017

Światowy Dzień Pingwina

25 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Pingwina. Skąd taka wiosenna data? Naukowcy ze zdumieniem zaobserwowali, że pewne kolonie pingwinów, po miesiącach spędzonych na morzu, wracały przez szereg lat na swoje tereny lęgowe właśnie dokładnie tego dnia!
 
Pingwiny to chyba jedne z najbardziej sympatycznych i lubianych stworzeń na naszej planecie. A do tego bardzo odbiegające od klasycznego wizerunku przedstawicieli gromady ptaków. Na pozór niezdarne, nie latają, ale za to świetnie pływają i nurkują, a ich charakterystyczny kołyszący się chód stanowi przystosowanie do chodzenia po zlodowaciałej śliskiej powierzchni. Natura  doskonale  wyposażyła te ptaki do radzenia sobie w ekstremalnych warunkach. Po miesiącach dalekich wypraw w morze zmysł magnetyczny pozwala na bezbłędny powrót do miejsca gniazdowania. Maleńkie i dobrze przylegające do ciała piórka są świetną izolacją dla stałocieplnego ciała (ok. 40ºC).

 
Mieszkający w gdańskim zoo pingwin toniec (Sphenicsus demersus) pochodzi z chłodnych wód w pobliżu wybrzeży i wysp … Afryki Południowej. Stado zasłynęło w Polsce z liczebności i przychówków. Opiekun Tomasz Fiałkowski  zdradza co nieco ciekawostek z życia podopiecznych. Społeczność licząca ponad 60 osobników tuż po świcie zażywa kąpieli, a czyni to ze swoistą  radością i staje się  wtedy bardzo „rozgadana”. Czyszczenie piórek po wspólnym pluskaniu to codzienny rytuał. Śniadanie przypada na godzinę 9.30. Ptasi  wewnętrzny zegar całkiem sprawnie działa, potwierdza Tomek. Tuż przed przybyciem transportu ze śledziami już połowa stadka czeka przy furtce. Najsilniejszy pingwin Elvis (bo na głowie piórka ma trochę zakręcone) spożywa z rozmachem 7 sztuk śledzi. Z kolei Slim chyba potrafi liczyć, żartuje opiekun, codziennie na śniadanie połyka 3 ryby. Część  pingwinów ma swoją ulubioną stronę przy wiaderku, te same zawsze stają  po lewej i prawej stronie, inne wkradają się po śledzie pod nogami opiekuna. Niektórzy członkowie pingwiniej społeczności preferują rybę podaną z ręki, inni samodzielnie się stołują, są też specjaliści od łapania ryb w locie. Podczas posiłku zdarzają się również hałaśliwe kłótnie i poszturchiwania dziobem.

Dobry słuch to podstawa do stworzenia monogamicznego, dozgonnie wiernego małżeństwa. Nie uroda, a odpowiednie „śpiewy” zapewniają powodzenie w doborze partnera. Niewielkiego rozmiaru  te pingwiny, ale głos mają donośny. Może mniej atrakcyjny dla człowieka, przypomina trochę ryk osła. Ma to nawet odzwierciedlenie w angielskiej nazwie Jackass Penguin. 

Przychówki są bardzo ważne, bowiem uczestniczą w europejskim  programie hodowlanym – EEP. Potomstwo w ramach tego projektu, pod opieką koordynatora przekazywane jest do innych ogrodów zoologicznych. W Czerwonej Księdze IUCN pingwin toniec został zapisany jako gatunek bardzo zagrożony, ujęty został również na liście CITES (Konwencja Waszyngtońska).
 
Zatem przy okazji kwietniowych spacerów w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym  urok niepowtarzalny pingwinów podziwiajmy i charakterystycznego ich głosu posłuchajmy.
 
Czy wiesz, że ….
Globalne ocieplenie prowadzi również do zmian w środowisku naturalnym pingwinów, ale każdy z nas może podjąć małe kroki, zapobiegające temu problemowi. Wystarczy pamiętać, by wyjąć wtyczkę ładowarki telefonu z gniazdka, wyłączyć telewizor czy laptop kiedy z nich nie korzystamy. Nie pozostawiać urządzeń w trybie stand-by i wyłączyć światło w pokojach, w których nikogo nie ma. Więcej informacji na http://zoo.gda.pl/education/article/wyciagnij-wtyczke

 

Wszystkich fanów tych sympatycznych zwierzaków zapraszamy serdecznie 25 kwietnia 2017 do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego! Poznamy sekrety pingwiniej diety, posłuchamy opowieści ich opiekunów, będą też niespodzianki i zabawy edukacyjne. Szczegóły wydarzenia opisane są na naszym profilu na Facebook'u: https://www.facebook.com/events/232046650610198/


Więcej informacji o pingwinach tońcach: http://zoo.gda.pl/animal/pingwin-toniec

Do ZOObaczenia!

czy wiesz, że...

Ponieważ Ziemia opiekuje się nami zaopiekujmy się Ziemią. Odwzajemniajmy miłość jaką nas obdarza, utrzymując ją w czystości i szczęściu.

przyjaciele zoo

 • Radio Gdańsk
 • trojmiasto.pl
 • Straż Miejska Gdańsk
 • Komenda Miejska Policji
 • ostoja
 • Fundacja
 • Trójmiejski Park Krajobrazowy
 • Schronisko Promyk
 • Alexander Mann Solutions
 • Hossa
 • Stadion Energa
 • JUMPCITY
 • TBS Motława
 • PRIDE Gaming Sp. z o.o.
 • PJATK
 • Gdańskie Autobusy i Tramwaje